PROGRAM

SCANDI

24. - 28. januára 2018, celé Slovensko

Scandi je prehliadka severského filmu, ktorá sa zameriava predovšetkým na súčasné filmy. Význam Bergmana pre celú severskú kinematografiu je však dostatočným impulzom ku kurátorskému výberu jeho nejpozoruhodnejších filmov - teda filmov, ktoré medzi svojich osobných favoritov radia dramaturgovia akcie Vít Schmarc a Aleš Stuchlý. Sekcia tak predstaví celkom štvoricu snímok, ktoré patria k ikonickým titulom v bohatom diele Ingmara Bergmana. Sekcia je symbolickým zahájením osláv bergmanovského roku. Nenechajte si ujsť lektorské úvody doc. Martina Ciela v Kine Film Europe, v Bratislave.

Uvedené filmy:

Fanny a Alexander

Jesenná sonáta

Persona

Scény z manželského života

Na Scandi uvidíte samozrejme a už tradične aj najnovšie filmové premiéry z iných severských krajín. Otváracím filmom bude fínske Miami uznávanej režisérky Zaidy Bergroth. Trošku crime, trošku tragi&komi - ale hlavne excelentné ženské výkony a témy. Filmový Scandi noir príde tentokrát z Dánska - Darkland režiséra Fenara Ahmada, ktorý sa štýlovo narodil v Brne [!]. V programe Scandi nájde divák medzi premiérami tiež komediálne drámy Potvora a Tak káže Boh, ako aj portrét špičkovej režisérky Susanne Bier. Ale Bergman to predsa len všetko akosi prirodzene rámcuje. A ako sa často pri Persone hovorí - nie je modernejší a súčasnejší autor ako - Ingmar Bergman.

No a to všetko už tradične komplexne - v najlepších slovenských kinách, na dobrých VOD platformách, v quality TV - Festival Cinema Channel a Film Europe Channel a výnimočne - aj v českej a slovenskej televízii.

4 BERGMANOVE NEDELE V KOŠICKEJ TABAČKE 

Február 2018, Košice

Uvedené filmy:

4. 2. 2018   19:00   Persona

11. 2. 2018   19:00   Scény z manželského života (TV verzia)

18. 2. 2018  19:00   Jesenná sonáta

25. 2. 2018 19:00   Fanny a Alexander

PROJEKCIE BERGMANOVÝCH FILMOV V KINE KLAP NA VŠMU

Marec - Apríl 2018, Bratislava

Projekcie vybraných snímok s lektorskými úvodmi študentami Audiovizuálnych štúdií Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

Uvádzané filmy:

1. 3.  Štvanica - úvod Erik Binder, poslucháč 2. ročníka magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií

8. 3.  Kríza - úvod Mária Demečková, poslucháčka 2. ročníka magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií

15. 3.  Prší nám na lásku - úvod Martin Adam Pavlík, poslucháč 2. ročníka magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií

22. 3. Loď do Indie - úvod Mária Demečková, poslucháčka 2. ročníka magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií

5. 4. Prístav - úvod Matúš Oparty, poslucháč 2. ročníka magisterského štúdia v Ateliéri scenáristickej tvorby

12. 4. Väzenie - úvod Martin Adam Pavlík, poslucháč 2. ročníka magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií

26. 4. Smäd - úvod Matúš Oparty, poslucháč 2. ročníka magisterského štúdia v Ateliéri scenáristickej tvorby

4.5. Hudba v temnotách - úvod Erik Binder, poslucháč 2. ročníka magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií


FANNY A ALEXANDER V SND

Marec - Apríl 2018, Bratislava

Kultový film slávneho švédskeho režiséra v posledných sezónach oslnil v javiskovej verzii divákov v národných divadlách v Kodani aj v Štokholme a pred dvoma rokmi zožal ovácie aj v USA. Švédsko na počiatku 20. storočia. Veľká rodinná sága nazeraná očami dvoch detských hrdinov - brata a sestry. Svet divadla s jeho slobodou, otvorenosťou, idealizmom a vášňou je konfrontovaný s askézou, mystikou a prísnymi pravidlami. Plejáda farebných, sociálne, generačne a názorovo rozmanitých postáv je šťavnatým, sýtym orlojom prežitých osudov ľudí, ktorí sa nevzdávajú, lebo sú si blízki. Prežívajú, ba oslavujú život vo všetkých jeho sladkobôľnych podobách. Pragmatizmus kontra fantázia. Askéza kontra tolerancia. Veľké plátno príbehov, ktoré si zaslúžia vzkriesenie, aby sme lepšie chápali aj my sami seba.

Inscenácia získala cenu Dosky 2016 v kategórii Najlepšia inscenácia sezóny 2015/2016.

Petra Vajdová získala cenu Dosky 2016 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon sezóny 2015/2016 za postavu Emílie Ekdahlovej.

Richard Stanke získal cenu Dosky 2016 v kategórii Najlepší mužský herecký výkon sezóny 2015/2016 za postavu Biskupa Eduarda Vergérusa.

Martin Kotúček získal cenu Dosky 2016 v kategórii Najlepší kostým sezóny 2015/2016.

  BERGMAN A ŽENY & BERGMAN 100 - filmová prehliadka SNG 

  30. Máj - 27. Jún 2018, Bratislava

  BERGMAN A ŽENY v rámci projektu BERGMAN 100 pri príležitosti 100. výročia narodenia režiséra.

  Kurátorka prehliadky a úvody pred projekciami: Petra Hanáková

  Odporúčame pre divákov od 15 rokov

  Ingmar Bergman (1918 - 2007) je jednou z najkomplexnejších osobností dejín svetovej kinematografie. Jeho tvorba je na jednej strane silne autorská, teda akosi zvláštne dostredivá, na druhej strane však veľmi bohatá - tematicky, žánrovo i štylisticky neobyčajne pestrá. Festival BERGMAN 100 je jedinečnou príležitosťou k hlbšiemu poznaniu aj menej známych bergmanovských polôh. Pri spolupráci viacerých inštitúcií má každá možnosť zvoliť si svoj pohľad na Bergmana, svoj tematický fokus.

  Kolekcia filmov, ktorú predstavíme v Berlinke, zdôrazní ženské hľadisko Bergmanových filmov. Vo výbere s názvom BERGMAN A ŽENY uvedieme tituly určované subjektivitou ženského sveta, kde i trápenia sú, takpovediac špecificky ženské.

  Hoci býva Bergman často obviňovaný z vampirizmu či exploatácie žien/herečiek, vďaka opakovanej spolupráci s identickými interpretkami (Eva Dahlbeck, Ingrid Thulin, Harriet Andersson...) a poznaniu ich potenciálu, podarilo sa mu nakrútiť niekoľko neobyčajne jasnozrivých feministických diel.

  Filmy uvedieme v rámci kolekcie chronologicky s úmyslom ukázať aj štylistický vývoj Bergmana (počnúc ešte viac-menej tradicionalistickým filmom Čakajúce ženy až po hranične existenciálne vyprázdnené Mlčanie). Výber uzavrieme dvojicou diskusných dokumentov, v ktorých kľúčové herečky a herci rozkrývajú intimitu svojej spolupráce s Bergmanom.

  Uvedené filmy:

  Streda 30. 5. / 20.00 Čakajúce ženy 

  Streda 6. 6. / 20.00 Sny žien 

  Streda 13. 6. /20.00 Pred úsvitom 

  Streda 20. 6. / 20.00 Mlčanie 

  Streda 27. 6. / 20.00 Ženy a Bergman 

                                      Muži a Bergman 

  Projekcie vybraných snímok s lektorskými úvodmi kurátorky Petry Hanákovej.

  ART FILM FEST KOŠICE

  15. - 23. 6.2018

  Medzinárodný filmový festival ART FILM FEST zaradil do programu pripravovaného 26. ročníka (15. - 23. jún) samostatnú sekciu venovanú velikánovi svetovej kinematografie Ingmarovi Bergmanovi - v roku, kedy si celý kultúrny svet pripomína sto rokov od narodenia švédskeho fillmového génia. 

  Uvedené filmy:

  • Hostia večere pána
  • Mlčanie
  • Smäd
  • Úsmevy letnej noci

  20. júna sa Art Film Festu zúčastnil aj syn Ingmar Bergman mladší.

  Reportáž z návštevy si môžete pozrieť v Kinosále TV JOJ po kliknutí na odkaz nižšie:

  Viac informácií o festivale, sekciách a ocenených filmoch nájdete na oficiálne stránke:

  BE2CAN

  26.9. - 2.10. 2018, celé Slovensko

  Tematická sekcia Be2Can sa zameria na vzťah Ingmara Bergmana s nejvýznamnejšími európskymi festivalmi a preskúma postavenie jeho filmov v dramaturgii festivalov v Berlíne a Cannes, podobne ako ich dobový prínos pre európsku kinematografiu. Okrem projekcií siedmych filmov budú prebiehať aj prednášky a odborné úvody.

  Uvádzané filmy:

  KADU

  23. - 25. Október 2018, Bratislava, Praha

  Kabinet audiovizuálnych divadelných umení "Ingmar Bergman a jeho odkaz"

  5.ročník Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení sa bude v 2018 venovať odkazu diela svetoznámeho divadelného režiséra, scenáristu a spisovateľa Ingmara Bergmana pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia s fokusom na slovenské divadlo, film a literatúru.

  Formou prednášok, workshopov, projekcií, ukážok z jeho filmových diel, záznamov divadelných inscenácií a dokumentárnych filmov priblíži tvorbu I. Bergmana predovšetkým študentom bratislavských stredných a vysokých umeleckých škôl, ale aj širokej verejnosti, či nadšencov umenia.

  Ako hostí seminár prinesie renomovaných domácich i zahraničných odborníkov na Bergmanovo dielo, predovšetkým z Bergmanovho inštitútu vo Stockholme, účasť prisľúbil jeho riaditeľ pán Jan Holmberg.

  Garantom projektu je významná prof. Zuzana Gindl-Tatárová, ArtD., dramaturgička a scenáristka, pedagogička Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a držiteľka prestížneho medzinárodbého ocenenia za najlepšieho filmového pedagóga roku 2014- CILECT Teaching Award. Od roku 2005 je členkou kinematografického fondu Eurimages, kde reprezentuje Slovensko.


  Filmotéka Kina Lumière - SFÚ

  November - December 2018, Bratislava

  Pri príležitosti 100. výročia narodenia jednej z najvplyvnejších osobností v oblasti filmovej réžie v 20. storočí - Ingmara Bergmanana pripravila Filmotéka v Kine Lumière - Kine Slovenského filmového ústavu na jeseň tohto roku programový cyklus venovaný tvorbe Ingmara Bergmana. 

  Vo filmoch Ingmara Bergmana môžete sledovať motív podvojnosti. Objavujú sa v nich rôzne dvojice prvkov, ktoré vstupujú do pozoruhodných komplexných a dynamických vzťahov. Často ide o antagonizmus (protiklad, konflikt), ktorý tvorí dramatické jadro filmu. Týmito dvojicami môžu byť muži a ženy, rodičia a deti, umenie a život, život a smrť, divadlo a film, viera a neviera, zdravie a choroba, sen a skutočnosť (...), pričom v jednotlivých filmoch sa môžu paralelne objavovať aj viaceré z nich. V kurátorskom výbere filmov zaradených do programového cyklu pôjde o vytvorenie takých dvojíc Bergmanových filmov, ktoré budú reflektovať práve motív podvojnosti.

  Vo Filmotéke uvedú počas niekoľkých týždňov vždy v stredu a v piatok Bergmanove filmy podľa tohto kľúča. Celkovo pôjde o výber 6 - 10 filmov (teda 3 - 5 dvojíc). Kurátorom výberu bude Rastislav Steranka, kurátor Filmotéky. Program upresníme.